Bagno Pogorzel 02-12-12

Bagno Pogorzel – florystyczny rezerwat przyrody, położony w gminie Mińsk Mazowiecki w pobliżu wsi Grabina, w leśnictwie Stankowizna.

Jak dojechać?

Niedaleko Mińska Mazowieckiego, dokładnie 6 km na południe od niego, przy drodze 802.
Jadąc od stronny Mińska Mazowieckiego zjazd w prawo około 52.1243,21.582389 (wg map google) za zalaną glinianką.
Można tam spokojnie zaparkować w 2 miejscach, miejsca jest na kilkanaście samochodów jednak raczej nie jest to po za sezonem letnim miejsce często odwiedzane.


Foto: Google

Co to właściwie za miejsce?
Początkowo było to jezioro powstałe wskutek eksploatacji pokładów torfu, które następnie zostały zalane przez wodę. Pokłady torfu były eksploatowane do XIX wieku.

Rezerwat przyrody Bagno Pogorzel został powołany zarządzeniem Ministra OŚZNiL z dnia 11 grudnia 1995 r. (MP nr 2 poz.19) na powierzchni 48,60 ha.

Rezerwat ten jest rezerwatem torfowiskowym mającym naturalne śródleśne bagno z kilkoma lustrami wody. Torfowisko to obszar około 24 ha. Typ torfowiska: wysokie.
Pozostałą część rezerwatu zajmują obszary leśne.
Jest to rezerwat częściowy, obejmujący obszary leśne, bagienne i wodne.
Bagno ma bardzo wiele oczek wodnych co jest jego ogromną atrakcją.


Foto: Jacek Maria Jeliński

Dlaczego warto?
Ciekawe krajobrazy, super las i woda, świetna sprawa na wypoczynek aktywny i odskocznię od codzienności. Co ciekawe, tam podobno są łosie i na pewno bobry bo dużo drzew udało im się wyząbkować 🙂 Dagmara mówi że tam są jeszcze sarny, dziki i szponiaki, tych pierwszych i drugich to ślady widać w wielu miejscach, a trzeci latał sobie nad nami. Biedny Stefan nie mógł zjeść ani jednego zwierza i dostawał cholery od mnogości zapachów.

Foto: Dagmara

Leave a Reply

Przewiń na górę